Göz Kasları Muayenesi

Malatya Göz Kasları Muayenesi

Malatya göz kasları muayenesi, genel göz muayenesinin önemli bir parçasıdır. Göz kaslarının sağlıklı bir şekilde çalışması, görüş kabiliyetini de büyük ölçüde etkiler. Göz kaslarında görülen sorunlardan kaynaklanan, en yaygın göz kusurları ise şaşılık ve göz tembelliğidir. Bu hastalıkların tanısında en büyük rolü ise göz kasları muayenesi oynar.

Göz kasları muayenesi ile birlikte gözlük ve görme keskinliği muayenesi de yapılabilir. Böylece hem göz bozukluğu hem de göz kaslarının durumu kontrol edilebilir. Çünkü kırma sorunlarının tedavi edilmemesi göz tembelliği ya da şaşılığı artırabilmektedir.

Yazımızın devamında göz kasları muayenesi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Malatya göz kasları muayenesi için ise Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Göz Muayenesi Nedir?

Göz muayenesi; gözün kornea, iris ve lenslerindeki kusurların, kırma sorunlarının ve diğer önemli göz kusurlarının teşhisini sağlayan kontrolleri içerir. Göz muayenesi hem göz hastalıklarının teşhisi hem de mevcut göz hastalıklarının değerlendirilmesi için yapılabilir. Eğer kişi gözlük ya da lens kullanıyorsa, düzenli olarak göz kontrollerinin yapılması gerekir. Özellikle ergenlik ya da çocukluk döneminde bu muayenelerin daha sık olması tercih edilir. Çünkü göz kusurları, bu dönemde hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Göz muayenesinde;

  • Görme keskinliği testi
  • Gözlük muayenesi
  • Göz kaslarının muayenesi
  • Göz tansiyonu ölçümü
  • Biomikroskopik muayene
  • Göz dibi muayenesi yapılır.

Kapsamlı bir göz muayenesi yaklaşık 30 dakika sürer. Bu süreçte göz sağlığını riske atabilecek birçok hastalık değerlendirilir.

Göz Kasları Muayenesi Nedir?

Göz kası muayenesi; gözün hareketlerini ve duruşunu kontrol eden iç ve dış kasların muayene edilmesidir.

Göz küresinin içe hareketi “m.rectus internus”; dışa hareketleri ise “m.rectus externus” adı verilen kaslar tarafından kontrol edilir. Bu kasların işlevini tam olarak yerine getirip getirmediğini anlamak için ise göz kasları muayene edilir.

Göz kası muayenesinde hasta içe ve dışa baktırılır. Göz küresini vertikal alanda hareket ettiren kaslar, aynı zamanda göze rotasyon hareketini yaptıran kaslardır. Muayene sırasında, sadece vertikal göz hareketleri kontrol edilecekse, göz küreleri kasların rotasyonunu engelleyecek pozisyona getirilir. Yani gözler dışa bakar durumdayken (abduksiyon) m.rectus inferior kasları aşağı baktırılır. Bu muayenenin tam tersi de yapılır. Gözler içe bakarken (adduksiyon) göz kasları ters yöne hareket ettirilir. Gözleri içe, dışa, aşağı, yukarı baktıran majör kaslar dışında göze rotasyon hareketleri yaptıran iki adet yardımcı kas da bulunmaktadır ve muayene esnasında bu kaslar da değerlendirilir.

Göz Tembelliği Nedir?

Göz tembelliği; göz kaslarındaki deformasyona bağlı oluşan, en yaygın göz kusurlarından biridir. Göz tembelliği olan hastalarda yapısal herhangi bir göz kusuru söz konusu değildir. Ancak göz kasları yeterince güçlü olmadığı için görüntüyü işlemek zorlaşır. Bu da görmenin bozulmasına, bulanıklaşmasına neden olur. Göz tembelliği genellikle tek gözde görülen bir rahatsızlıktır. Nadir durumlarda her iki gözde de görülebilir. En yaygın nedenlerinden biri; iki göz arasındaki derece farkının yüksek olmasıdır. Bunun dışında; şaşılık, yüksek kırma kusurları, göz kapağı düşüklüğü ya da katarakta bağlı olarak da oluşabilir.

Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Göz tembelliği tedavisinde amaç; göz kaslarını güçlendirmektir. Tedaviden en başarılı sonuçlar yaşamın ilk 6 ayı ile 7 – 8 yaşları arasında alınır. Sağlıklı olan göz kapatılır ve güçsüz olan gözdeki kasların çalıştırılması sağlanır. Bu süreçte düzenli olarak yapılan göz kası muayeneleri sayesinde tedavideki ilerleme ve başarı adım adım takip edilir. Böylece hasta için en sağlıklı yönlendirmeler yapılabilir.

Şaşılık Nedir?

Şaşılık; gözün aşağı-yukarı-sağa ve sola hareket etmesini sağlayan altılı kas gruplarından bir ya da birkaçının gücünü kaybetmesi nedeniyle ortaya çıkar. Sık görülen göz kası hastalıklarından biridir. Genellikle genetik, tansiyon, şeker, beyin hastalıkları ya da çocukluk dönemi hastalıkları ve travmadan kaynaklanır. Şaşılık, göz tembelliğine de neden olabilir. Teşhisinde göz kası muayenesi yeterli olmaktadır. Çocukluk döneminde teşhis edilen şaşılık olgularında tedavi daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Malatya Göz Kası Muayenesi Fiyatları

Göz kası muayenesi, genel göz muayenesinin önemli bir parçasıdır. Göz kası hastalıklarının birçoğunda en başarılı sonuçlar çocukluk döneminde alınır. Bu nedenle çocukluk döneminde yapılan göz kası muayenelerinin önemi de göz sağlığı için büyüktür.

Malatya göz kası muayenesi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi