Miyop Tedavisi

Miyop Tedavisi Malatya

Miyop; uzak görme sorununa neden olan bir göz kırma sorunudur. Miyop olan kişiler genellikle yakındaki nesneleri net bir şekilde görebilirken, uzaktaki nesneleri bulanık görürler. Bu nedenle araba kullanmak, televizyon izlemek gibi günlük yaşam aktivitelerini yapmak zorlaşır. Miyop tedavisinde gözlük, kontakt lensler ya da lazer tedavisi tercih edilebilir. Bu noktada kişinin yaşam tarzı, yaşı, göz yapısı ve tercihleri de değerlendirilerek, en uygun tedavi planı yapılır.

Miyop, toplumda en sık görülen görme kusurlarından biridir. Günümüzde excimer lazer teknolojisi sayesinde, ileri derece miyop şikâyetinde bile etkin sonuçlar alınabilmektedir. Yazımızın devamında miyop ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Malatya miyop tedavisi için ise Yrd.Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Miyop Nedir? Neden Olur?

Miyop; göz küresinin şeklinin ışığı yanlış şekilde kırması nedeniyle oluşan bir göz kusurudur. Hipermetrop gibi miyop da bir göz hastalığı değil, göz kusuru olarak değerlendirilmelidir.

Sağlıklı bir gözde, normal eğriliğe sahip kornea ve lens, ışığı kırarak, gözün arkasındaki retina bölgesinde odaklar. Eğer kornea ya da lensin yüzeyi düzgün ve pürüzsüz bir şekilde kavisli değilse, ışınlar düzgün şekilde kırılmaz. Bu nedenle gözde kırılma kusuru ortaya çıkar. Miyopik gözlerde görüntü retina yerine retinanın önünde odaklanır. Bu nedenle uzaktaki nesneler bulanık görünür. Miyopun derecesi arttıkça görme kusurunun şiddeti de artar. Miyop, genellikle 6 ile 13 yaş arası dönemde başlar. Ergenlik çağında hızla büyüyebilir. Bununla birlikte ergenlik ya da çocukluk döneminde miyop şikâyeti olmayan kişilerde de yetişkinlik döneminde miyop görülebilir.

Miyop nedenleri:

  • Genetik
  • Çok okuma ya da yakın mesafeden okuma
  • Çevresel koşullar olarak sıralanabilir.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkan bir görme kusurudur. Çocukların görme sorununu fark etmesi her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle ailenin çocuğu yakından gözlemlemesi ve miyop şüphesi oluştuğunda zaman kaybetmeden göz muayenesi yapılması önemlidir.

  • Uzaktaki nesneleri bulanık görme
  • Uzağı net görebilmek için gözleri kısma
  • Göz yorgunluğu
  • Baş ağrısı
  • Araç kullanmada zorluk
  • Televizyona yakın durma, kitap ya da gazeteleri yakın tutma ihtiyacı hissetmek
  • Okul çocukları için tahtada yazılanları takip etmede zorlanmak

Miyop Tanısı Nasıl Konur? Miyop Testi Nasıl Yapılır?

Miyop tanısı için gözlerin ışığa nasıl odaklandığını ve görüşün keskinliğini ölçmek gerekir. Bu süreçte hastanın görme keskinliği ölçülür, refraksiyon kusuru olup olmadığını belirlemek için ölçüm yapılır. Ölçüm için günümüzde yaygın olarak otomatik refraktometreler kullanılır. Bazı hastalarda ise Retinoskop cihazı ise gözün ışığa nasıl odaklandığını ölçerek tanı konulabilir. Test tamamlandığında sonuçlara bakılarak kişinin miyop derecesi belirlenir. Gözlük ya da kontakt lensler de bu numaraya göre alınır.

Miyop Tedavi Edilebilir Mi? Nasıl Tedavi Edilir?

Miyop tedavisinde gözlük, kontakt lensler ya da lazer ile göz ameliyatı tercih edilebilir. Lazer ile miyop tedavisi, 18 yaş üzeri kişilere yapılır. Bu nedenle çocukluk döneminde tespit edilen miyop olgularında daha çok gözlük kullanımı tercih edilir. Kontakt lenslerin kullanımı gözlüğe göre görece zor olduğu için gözlük çocuklar için daha uygun olacaktır.

Yetişkinlerde ise gözlüğe alternatif olarak hem kontakt lensler hem de lazer tercih edilebilir. Lazer tedavisi, gözlük veya lens kullanımına olan ihtiyacı kalıcı olarak ortadan kaldırır. Dolayısıyla kişi yüzme ya da spor aktivitelerinde daha rahat edebilir. Aynı zamanda gözlükten kaynaklanan estetik kaygılar da ortadan kalkar. Dolayısıyla lazer tedavisi miyop olan kişilerde yaşam kalitesini ciddi şekilde yükseltebilir.

Malatya Miyop Tedavisi

Miyop, toplumda en sık görülen göz kusurlarından biridir. Tedavide gözlük ve lens ilk tercih olmasına rağmen miyop olan yetişkinlerin birçoğu lazer ile kalıcı tedaviyi tercih edebilmektedir. Lazerle miyop tedavisi yapan birçok sağlık kurumunda ise lazer fiyatları değişmektedir. Eğer lazerle miyop tedavisi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Yrd.Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi