Kornea ve Refraktif Cerrahi

Kornea ve Refraktif Cerrahi Malatya

Kornea ve refraktif cerrahi Malatya; gözdeki refraksiyon kusurlarını gidermek için yapılan cerrahi girişimlerdir. Refraksiyon kusurları; miyop, hipermetrop ve astigmat olmak üzere üç gruba ayrılır. Refraksiyon kusurları, korneadaki anomalilere bağlı olarak, ışığı kırma sorunlarına neden olur. Böylece bulanık ya da kusurlu görmeye neden olur. Refraksiyon kusurlarında gözlük ya da kontakt lensler yardımı ile görme düzeltilebilir. Ancak bu yardımcıları kullanmak, birçok insan için günlük yaşamı zorlaştıran faktörler olarak görülmektedir. Birçok kişi de estetik kaygılar nedeniyle gözlük kullanımını tercih etmemektedir.

Refraktif cerrahi; gözdeki kırma kusurlarının kalıcı olarak iyileşmesini sağlar. Bu nedenle gözlük ya da kontakt lenslere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Günümüzde özellikle yüksek dereceli miyop ve astigmat sorunlarında en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Yazımızın devamında kornea ve refraktif cerrahi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Malatya excimer lazer ve diğer cerrahi işlemler için ise Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Refraktif Cerrahi İşlemler Nelerdir?

Excimer Lazer

Günümüzde en çok kullanılan refraktif cerrahi yöntemdir. Excimer lazer sayesinde miyop, hipermetrop ve astigmat tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda ilerleyen yaşa bağlı yakın görme (presbiyopi) tedavisinde de giderek daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Lazer yapılırken farklı yöntemler kullanılabilir. Her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlara yakından bakacak olursak;

LASIK: Günümüzde en çok kullanılan excimer lazer yöntemidir. Özellikle yüksek dereceli miyop, astigmat ve hipermetropu tedavi edebildiği için daha çok tercih edilmektedir. LASIK ile 10 – 12 dereceye kadar miyop kusurları giderilebilir. Astigmat ve hipermetrop’ta ise 6 dereceye kadar tedavi mümkündür.

PRK: Excimer lazer teknolojisinde ilk uygulanan yöntemdir. PRK sırasında gözün kornea tabakasının dış bölümünde yer alan epitel dokusu çeşitli yöntemler ile kaldırılır. Bu nedenle iyileşme süreci LASIK ve LASEK’e göre daha uzundur.

LASEK: PRK’ya göre daha ilerlemiş ve güvenilir bir işlemdir. LASEK’te epitel dokusu PRK’da olduğu gibi tam ortadan kaldırılmaz. Bu nedenle operasyon sonrası ağrı daha azdır ve iyileşme süreci kısadır.

Femto-lasik: Fleb yani korneada kapakçık oluşturma sürecinin tamamen bıçaksız yapılmasını sağlayan bir lazer teknolojisidir. Fleb oluşturma işlemi, özel geliştirilen lazer teknolojisi ile yapılır. Bu nedenle hata oranı çok daha az, başarılı sonuç oranı yüksektir.

Malatya Excimer Lazer Kimlere Uygulanabilir?

  • Göz numarası son 1 yıl içerisinde 0,50 den fazla değişmeyen
  • 18 yaşını doldurmuş
  • Keratokonus gibi korneada yapısal bozukluğu olmayan
  • Kornea kalınlığı ameliyat için yeterli olan
  • Şiddetli göz kuruluğu ya da glokom olmayan hastalarda Excimer lazer yapılabilmektedir.

CCL (Corneal Cross – Linking)

CCL tedavisinde amaç korneanın güçlendirilmesidir. Amaç; göz üzerindeki epitel dokusunun kaldırılması ve göze riboflavin B2 tatbiki yapılmasıdır. Sonrasında göze 30 dakika boyunca UV ışını uygulanır. Hızlandırılmış cross-linking sayesinde bu süreç 14 dakikaya kadar indirilebilmektedir.

Fakik Lens

Kornea yapısı ya da refraksiyon kusuru Excimer lazer için uygun olmayan hastalarda tercih edilebilir. Genellikle 20 – 45 yaş arası hastalarımıza uygulanır. Eğer göz derecesi LASIK ile düzelmeyecek kadar yüksekse, fakik göz içi lens uygulaması yapılabilir.

Multifokal Göz İçi Lensler (akıllı lensler)

Multifokal göz içi lensler (akıllı lensler), katarakt ameliyatı sırasında uzak ve yakın görme sorunlarının da tedavi edilebilmesini sağlayan, özel lenslerdir. Göz içerisindeki yıpranmış mercek, multifokal lensler ile değiştirildiğinde hem bulanık görme hem de uzak – yakın görme sorunları ortadan kalkabilir. Yakın – orta – uzak görme seviyelerine göre farklı multifokal lens çeşitleri de tercih edilebilir.

Refraksiyon kusuru olup lazere uygun olmayan veya 40 yaşın üstündeki kişilerde refraksiyon kusurlarının düzeltilmesinde kullanılabilir.

Malatya Refraktif Cerrahi Fiyatları

Refraktif cerrahi, özellikle genç ve sosyal yaşamda aktif kişiler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Çünkü gözlük ya da lens kullanımı bazı kişiler için (örneğin sporcular) günlük yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir. Refraktif cerrahi sayesinde gözlük ya da lens kullanımına ihtiyaç tamamen ortadan kalkar. Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden hangisinin tercih edileceğine ise uzman göz doktoru karar verebilir. Kişinin göz yapısı ve derecesi incelenerek, uygun cerrahi yöntem belirlenebilir. Özellikle lazer uygulamasında bu aşama oldukça önemlidir. Gerekli ön kontroller yapılmadan uygulanan lazer işlemleri istenmeyen yan etkilerle sonuçlanabilmektedir.

Refraktif cerrahi fiyatları ise uygulanan işleme ve merkeze göre değişebilmektedir. Malatya refraktif cerrahi ve lazer fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi