Gözyaşı Kanalı Hastalıkları Tedavisi

Gözyaşı Kanalı Hastalıkları Tedavisi Malatya

Gözyaşı ve göz kanalı hastalıkları; gözyaşı kanallarını ve gözyaşının miktarını etkileyen rahatsızlıklardır. En yaygın bilinenleri göz kuruluğu ve gözyaşı kanallarının tıkanmasıdır. Gözyaşı kanallarının tıkanması, doğuştan olabileceği gibi ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Gözyaşı kanalı hastalıkları Malatya farklı cerrahi yöntemler ve masajla tedavi edilebilir.

Yazımızın devamında, gözyaşı ve göz kanalı hastalıkları hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Malatya gözyaşı kanalı tıkanıklığı hakkında bilgi almak için ise Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

Normal ve sağlıklı bir göz yapısında, gözyaşı bezleri tarafından salgılanan sıvı emilir. Böylece gözyaşı kesesine aktarılır ve burun boşluğuna doğru akar. Bu döngüyü sağlayan gözyaşı kanalı tıkalı olduğunda gözyaşı keseye akamaz. Dolayısıyla gözde birikir ve gözün sürekli sulanmasına neden olur. Zamanla gözde enfeksiyon, çapaklanma, ağrı ve kızarıklık gibi şikâyetler de ortaya çıkabilir. Bu da kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Çalışmasını ve günlük sorumluluklarını etkileyebilir.

Bebeklerde Göz Sulanması Neden Olur? Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Kimlerde Görülür?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, yeni doğan bebeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Özellikle menopoz sonrası dönemde, kadınlarda da sık görülmektedir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri:

  • Gözlerde sulanma
  • Gözyaşının sürekli olarak dışarı akması
  • Gözün sık sık çapaklanması
  • Burun köküne bastırınca gözde iltihap oluşması
  • Burun kökünde şişlik, kızarıklık

Gözyaşı Kanalları Neden Tıkanır?

Gözyaşı kanal tıkanıklığı, her hastada farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.

Doğumsal Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Bebeklerde görülen kanal tıkanıklığıdır. Sık rastlanan nedeni ise gözyaşı kesesinin bulunduğu bölgedeki zar dokusu delinmeden doğumun gerçekleşmiş olmasıdır. Bu durum, gözyaşının buruna boşalmasını engeller. Dolayısıyla yeni doğan bebeklerde göz sulanmasına neden olur.

Edinsel Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Sonradan oluşan kanal tıkanıklığı şikâyetidir. Sıklıkla orta ve ileri yaşlarda görülür. Nedenleri enfeksiyonlar, gözyaşı kesesinde taş olması, sinüzit, travma, sistemik enflamatuar hastalıklar ve tümörler olabilir.

Malatya Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğuştan gözyaşı kanal tıkanıklığında genellikle ilk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Antibiyotikli göz damlaları da kullanılabilir. Ancak bu yöntemlerle verimli sonuç alınamadığında ya da edinsel gözyaşı kanal tıkanıklığında cerrahi yöntemler tercih edilebilir. Gözyaşı kanal tıkanıklığında kullanılan cerrahi yöntemler ise farklı başlık altında incelenebilir:

Göz Yaşı Yollarının Entübasyonu veya Lavajı

Bir yaşına kadar masaj ile açılmayan veya bir yaşından önce göz yaşı kanalı çevresinde delik (fistül) gibi oluşumlar olan, çok sık ve ciddi enfeksiyon geçiren hastalarda göz yaşı kanalı lavaj yöntemi ile açılır. Yöntemin etkinliği için üç yaşını geçmemiş olmak gerekmektedir.

External Dakriyosistorinostomi

Burun ile göz arasına yapılan ince bir kesi sayesinde tamamlanan cerrahi işlemdir. Amacı; burun ile gözyaşı kesesi arasına yeni bir yol açmaktır. Başarı oranı yüksek olsa da uygulamadır. Yapılan bölgede hafif bir iz bırakabilir.

Endoskopik Dakriyosistorinostomi

Endoskop ile yapılan gözyaşı kanal tıkanıklığı operasyonlarıdır. “Kapalı yöntem” olarak da bilinmektedir. Uygulanabilirliği zor olsa da işlem sırasında herhangi bir iz kalmadığı için kozmetik açıdan tercih edilebilir.

Transkanaliküler Lazer Dakriyosistorinostomi

Günümüzün modern yöntemlerinden biridir. Cerrahi işlem lazer yardımı ile gerçekleştirilir. Operasyon sırasında lokal ya da genel anestezi kullanılabilir. İşlem sonrası kanal tıkanıklığının tekrarlaması riski diğer yöntemlere göre daha fazladır ve tecrübesiz ellerde göz yaşı yollarına yapışıklık gibi ciddi zararlar verebilir.

Malatya gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatları hakkında daha fazla bilgi için Yrd.Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Göz Kuruluğu Nedir? Neden Olur?

Göz kuruluğu, gözyaşı üretiminin veya kalitesinin yetersiz olmasından kaynaklanan bir sendromdur. Gözyaşı; gözü korur ve rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar. Gözün en ön kısmında bulunan korneanın üzerine yayılarak pürüzsüz bir kırma ve bunun sayesinde net görmemizi sağlar. Gözyaşı miktarının az olması, kısa vadede yanma ve batma gibi şikâyetlere, uzun dönemde ise ciddi göz hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle göz kuruluğunun erken dönemde alınan önlemler ile tedavi edilmesi önemlidir.

Malatya Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kuruluğu tedavisinde gözün nemli kalmasını sağlayan gözyaşı damlaları ve jeller kullanılabilir. Özellikle kişi bilgisayar başında çalışıyorsa, kuruluk şikâyetleri daha fazla olacaktır. Rüzgârlı alanlarda da kuruluk sorunu artacak ve gözün ekstra neme ihtiyacı olacaktır. Kişi düzenli olarak gözyaşı damlalarını kullanarak, gözün ihtiyacı olan nemi karşılayabilir. Bu noktada kişi için en uygun gözyaşı damlası ve kullanım sıklığı, uzman göz doktorları tarafından belirlenecektir. Eğer damla ve jel kullanımına rağmen kuruluk sorunu devam ediyorsa, bu durumda uygun cerrahi tekniklerle tedavi mümkündür.

Malatya gözyaşı ve gözyaşı kanalı hastalıkları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi