Multifokal Mercek

Multifokal Mercek Malatya

Multifokal Mercekler (akıllı mercekler) ile Yakın Uzak Görme

Katarakt ameliyatlarında gözün hasar gören, saydam merceği, sağlıklı bir mercek ile değiştirilir. Bu işlemde monofokal ya da multifokal lensler tercih edilebilir. Multifokal lensler, uzak ve yakın görme sorunu bir arada olan ve ameliyat sonrası gözlük kullanmayı tamamen bırakmak isteyen hastalar için idealdir. Bunun dışında refraksiyon kusuru olup lazere uygun olmayan veya 40 yaş üstü hastalarda refraksiyon kusurunu (miyop, hipermetrop, astigmat) düzeltip kişinin gözlük veya lens kullanımından kurtulması için yapılabilir.

Tıp alanında gelişen teknolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkan multifokal lensler, özellikle orta yaşlarda olan kişilerde günlük yaşam kalitesini ciddi şekilde yükseltmektedir. Uzak – yakın ya da uzak – orta – yakın görüş seviyesine göre iki gruba ayrılan multifokal merceklerin en büyük avantajlarından biri de katarakt sırasında, tek ameliyat ile göze yerleştirilmesidir. Böylece hem uzak – yakın görme sorunlarının hem de kataraktın tedavisi tek seferde mümkün olmaktadır. Malatya katarakt ameliyatı ve multifokal mercekler (akıllı mercekler) hakkında daha fazla bilgi almak için Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Multifokal Mercek Nedir?

Yakın görme sorunu özellikle 40 – 45 yaşlarında ortaya çıkan bir görme problemidir. Yani kataraktlı hastaların birçoğunda yakın görme sorunu da vardır. Katarakt ameliyatında kullanılan standart monofokal lensler, hastanın yakın görme kusurunu gidermez. Bu nedenle katarakt ameliyatından sonra hastaların yakın gözlüğü kullanmaya devam etmesi gerekir. Hastalar uzağı net bir şekilde görebilmelerine rağmen, yakını görmekte, okumakta zorluk çekerler. Multifokal mercek Malatya; katarakt ameliyatı sırasında takılır. Hastanın yakın görme kusurunu da düzeltirler. Bu nedenle kişinin operasyondan sonra yakın ve uzak gözlüğüne olan ihtiyacını tamamen ortadan kaldırırlar.

Yine 40 yaş üzerinde hem uzak hem de yakın gözlüğü kullanıp gözlükten kurtulmak isteyen hastalarda muayene sonrasında akıllım mercek uygun ise katarakt cerrahisi gibi lens değişimi yapılarak kişinin gözlüklerden kurtulması sağlanabilir.

Multifokal lenslerin özelliği; farklı boyutlardaki halkalar içermesidir. Bu halkaların bir kısmı uzak görüş, bir kısmı ise yakın görüş içindir. Halkaların birleştiği nokta ise gözümüzde “sarı nokta” adı verilen bölgeye düşecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece hem gözün sağlıklı bir merceğe sahip olması hem de görüş kusurlarının giderilmesi sağlanır.

Multifokal Mercek Çeşitleri Nelerdir?

Multifokal mercekler iki farklı tasarımda üretilir:

Bifokal (İki odaklı) lensler: Bu lensler, hastanın uzak görüşünü net bir şekilde düzeltir. Ancak çok yakın okumada, 50 cm gibi orta uzaklıkta diyebileceğimiz mesafelerde, sorun yaşanmaktadır.

Trifokal (Üç odaklı) lensler: Bu lensler ise uzak – orta ve yakın okuma mesafesi içindir. Dolayısıyla hasta rahatlıkla bilgisayar kullanabilir ya da okuma yapabilir aynı zamanda uzağı da net görebilir.

Multifokal Lensler Kim için Uygundur?

Multifokal lensler, standart katarakt işlemi yapılacak tüm hastalar için uygundur. Eğer kişide hem uzak hem de yakın görme problemi varsa ve ameliyat sonrası gözlük kullanımı tercih edilmiyorsa multifokal lens ile katarakt yapılabilir.

Multifokal lenslerin tek olumsuz yanı ise gece olduğunda, ışıklar etrafında yansımalara neden olabilmesidir. Genellikle geçici olan bu sorun kusursuz görüş isteyen, mükemmelliyetçi kişiler için rahatsız edici olabilmektedir.

Multifokal Mercek Nasıl Yerleştirilir?

Multifokal mercekler, standart katarakt uygulamasındaki gibi yerleştirilir. Saydamlığını yitiren, hasarlı mercek çıkarılır. Yerine multifokal mercek takılır. Katarakt ameliyatı yaklaşık 15 dakika sürer. Pratik ve kolay bir işlemdir. Uzman bir göz hekimi tarafından yapıldığında riski yok denecek kadar azdır. Kişi hemen ertesi gün, günlük yaşamına dönebilir. Multifokal mercek (akıllı mercek) ve katarakt Malatya hakkında daha fazla bilgi için Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Malatya Multifokal Mercek Fiyatları

Gelişen teknoloji sayesinde, göz ameliyatlarında başarı da her geçen gün artmaktadır. Multifokal lensler, kişiyi gözlük kullanma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için katarakt sırasında en çok tercih edilen lens çeşitlerinden biridir. Bu merceklerin en büyük avantajlarından biri de kişinin tek bir operasyon ile hem katarakttan hem de görme sorunlarından aynı anda kurtulabilmesidir.

Malatya multifokal lens fiyatları ise katarakt yapan kurumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Mercek ve katarakt fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim numaramızdan bize ulaşabilir; randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi