Retina Hastalıkları (Sarı Nokta Hastalığı)

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Malatya

Retina Hastalıkları (Sarı Nokta Hastalığı) Malatya

Daha az sıklıkta erken yaşlarda görülebilse de sarı nokta hastalığı, genellikle 65 yaş üzeri hastalarda görülen bir rahatsızlıktır. Merkezi görme yetisini yani gözün orta kısmını etkiler. Bu nedenle kişi ev içerisindeki günlük işlerini yapabilir ancak okuma ve yazma gibi aktivitelerde zorlanır. Hastanın yaşı ilerledikçe hem sarı nokta görülme ihtimali hem de mevcut hastalığın evresi artar. İlerleyici bir hastalıktır. Tedavide belirleyici olan ise sarı nokta hastalığının türüdür.

Yazımızın devamında “kuru sarı nokta” ve “yaş sarı nokta” hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Malatya sarı nokta tedavisi için ise Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Sarı nokta; retina hastalıkları kapsamında değerlendirilen bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde makula dejenerasyonu olarak da adlandırılır. Makula yani sarı nokta, gözümüzün içinde bulunan küçük bir noktadır. Ancak merkezi görmeden sorumludur. Bu nedenle küçük olmasına rağmen keskin görüş üzerindeki etkisi büyüktür. Bu bölgede ışığı algılayan fotoseptör hücrelerinden yoğun miktarda bulunur.

Bu bölgedeki dejenerasyon, periferal yani dış-yan görmeyi etkilemez. Santral görmeyi (merkezi görme) etkiler. Yani kişi duvardaki bir saati görse de saatin kaç olduğunu göremeyebilir. Bu nedenle okumak, yazmak ya da televizyon izlemek zorlaşır. Hastalık ilerleyicidir ve yaşla birlikte şiddeti de artar.

Sarı Nokta Hastalığı Türleri (Kuru Sarı Nokta – Yaş Sarı Nokta) Nelerdir?

Kuru makula dejenerasyonu (Eksudatif olmayan): Genellikle tek gözü etkileyen sarı nokta hastalığıdır. Makula dejenerasyonu olgularının %90’ını oluşturur. Tek gözde başlar ancak zamanla diğer gözü de etkileyebilir. Görüşü uzun sürede bozar. Kuru sarı nokta hastalığında tedavi genellikle diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yapılır.

Yaş makula dejenerasyonu (Eksudatif): Genellikle kuru sarı nokta hastalığı yaş sarı nokta hastalığına çevirir. İlerleyici görme kaybı yapabilir. Kuru sarı nokta hastalığının yaş sarı nokta hastalığına çevirme nedenleri genellikle:

 • Anormal damar büyümesine bağlı oluşan görme kaybı
 • Gözün arka kısmında sıvı birikmesine bağlı oluşan görme kaybıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Yaş sarı benek hastalığında ani görme bozuklukları ya da görme kaybı ortaya çıkabilir. Ancak kuru sarı benek hastalığı genellikle yavaş ilerler. Hastanın görme şikâyerleri zamanla, yavaş yavaş artar.

 • Düz çizgilerin eğri görünmesi
 • Bir ya da iki gözde merkezi (santral) görme kaybı
 • Okuma, yazma, kesme ve doğrama gibi ince işleri yaparken daha fazla ışığa ihtiyaç duyma
 • Okuma ve yazmada zorluk
 • Renk kalitesinin düşmesi
 • Yüzleri tanımada zorluk çekme
 • İnce detayları görmede zorlanma

Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Sarı nokta hastalığının nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak hem çevresel koşulların hem de genetik – yapısal etkenlerin hastalığın oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

 • İlerleyen yaş
 • Ailede sarı noktalığı öyküsü olması
 • Irk (Sarı nokta hastalığı beyaz ırkta daha sık görülen bir hastalıktır.)
 • Sigara kullanımı
 • Obezite
 • Kardiyovasküler hastalıklar (Kalp ve damarları etkileyen hastalıklar) makula dejenerasyonu riskini artırabilir.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Anlaşılır? Teşhis Nasıl Konur?

Sarı nokta teşhisinde göz dibi muayenesi en önemli tetkiktir. Bununla birlikte retina tomografisi, fundus floresein anjiyografi (göz anjiyosu) ile de tanı konulabilir. Sağlıklı kişilerde sarı nokta ihtimalini değerlendirmek ve hastalığın seyrini takip edebilmek için “Amsler Grid Testi” yani kareli kağıt testi de yapılabilmektedir. Malatya sarı nokta hastalığı tanısı için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir; randevu alabilirsiniz.

Malatya Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Sarı nokta hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Malatya sarı nokta tedavisi sürecindeki pek çok yaklaşım, semptomları ve ilerlemeyi kontrol altına almak üzerinedir. Ancak yaş sarı nokta hastalığında, zamanında yapılan tedavi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Son 10 yıl içerisinde geliştirilen VEGF inhibitörleri sayesinde yaş sarı nokta tedavisinde ilerleme kaydedilmiştir. Göz içine yapılan enjeksiyon sayesinde, görme keskinliğinde önemli ölçüde iyileşme sağlanmıştır.

Kuru tip sarı nokta hastalığında ise enjeksiyon yapılmaz. Ancak göz damarlarını besleyen diyet ve besin destekleri ile ilerlemenin yavaşlatılması hedeflenir.

Malatya sarı nokta tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi