Gözlük Muayenesi

Malatya Gözlük Muayenesi

Malatya gözlük muayenesi; kırma (refraksiyon) sorunu olan kişilerde göz numarasının belirlenmesi ve kişiye uygun gözlük/lens numarasının verilebilmesi için yapılan muayenedir.

Gözlük muayenesi, gözü bozuk olan kişilere ilk defa yapılabileceği gibi rutin olarak da yapılabilir. Özellikle çocukluk/ergenlik döneminde, göz numarası hızla büyüyebilir. Buna uygun gözlük ya da lenslerin reçete edilebilmesi için düzenli yapılan gözlük muayenesi önemlidir. Aynı zamanda Malatya gözlük muayenesinde genel göz muayenesi de yapılabilir ve göz sağlığı birçok yönden değerlendirilebilir.

Malatya gözlük muayenesi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Genç ile iletişime geçebilirsiniz.

Genel Göz Muayenesinde Nelere Bakılır?

Genel göz muayenesinde kapaklar, kirpik dipleri, kornea, konjonktiva, iris ve retina tabakası detaylı olarak incelenir. Görme keskinliği ve göz kasları kontrol edilir. Böylece hem göz kırma kusurları, göz tembelliği gibi ilerleyici bozukluklar ya da göz numarası belirlenebilir. Genel göz muayenesinde yapılan test ve değerlendirmeler aşağıdaki gibidir:

Görme Keskinliği Testi

Refraksiyon yani kırma sorunlarını (astigmat, miyop, hipermetrop, presbiyopi) ölçmek için yapılan testtir. Hastaya uzak mesafedeki harf ve şekiller gösterilir. Kişinin bu şekil ve harfleri okuyabilme kabiliyetine bakılarak, refaraksiyon sorunları teşhis edilebilir.

Gözlük Muayenesi

Astigmat, miyop, hipermetrop ya da presbiyopi hastalarında gözlük/lens kullanımı ile görüş düzeltilebilir. Bunun için kişinin göz bozukluğuna uygun gözlüğün reçete edilmesi gerekir. Bunun için kişinin gözüne farklı derecelerdeki mercekler yerleştirilir. Kişinin en iyi gördüğü en uygun mercekler gözlük/lens numarası olarak reçete edilir.

Göz Kapaklarının Muayenesi

Göz kapakları, gözyaşı bezleri ve göz etrafındaki bölgelerin sağlığı incelenir. Kapaklardaki şekil bozuklukları, kapak ve kapak etrafındaki estetik bozukluklar, kırışıklıklar, kaş bozuklukları, enfeksiyon olup olmadığı, kuru göz varlığı değerlendirilir.

Göz Kaslarının Muayenesi

Gözün etrafında göze yapışık olarak bulunan altı kas gözlerin paralel duruşunu kontrol eder. Gözlerin konumu ve hareketleri incelendiğinde göz tembelliği, şaşılık ya da çift görme gibi sorunlar teşhis edilebilir.

Göz Tansiyonu Ölçümü

Otomatik ya da manuel yöntemlerin yardımı ile göz tansiyonu ölçülür. Göz içi basıncı saptanır. Bu değerlere bakılarak glokom riski değerlendirilir.

Biomikroskobik Muayene

Kornea, iris ve retina tabakasının kontrolü görüntüyü büyüterek direk olarak veya özel cihazlar ile yapılır.

Göz Dibi Muayenesi

Özel bir damla ile göz bebeği büyütülür. Böylece retina dekolmanı, glokom, hipertansiyon, hatta beyin tümörü veya beyinde yer işgal eden kitle şüphesi ve vücuttaki diğer önemli fonksiyonlar değerlendirilebilir.

Gözlük Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Miyop olan kişilerde kalın kenarlı ve negatif değerli mercekler; hipermetrop olanlarda ise ince kenarlı ve pozitif değerli mercekler kullanılır. Zaman içerisinde kişinin göz numarası ilerleyebilir ya da gerileyebilir. Özellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkan presbiyopi (yakın görme kusuru) miyop derecelerini de değiştirebilir. Presbiyopi; miyop olan kişilerde, mevcut kusuru geriletici niteliktedir. Bu nedenle göz numaraları değişebilir. Düzenli yapılan gözlük muayenesi sayesinde kişi kendi göz numarasına en uygun mercekleri kullanabilir.

Gözlük Muayenesi Nasıl Yapılır?

Refraksiyon kusurlarını ve gözlük derecesini belirlerken esas önemli olan gözün keskinliğinin test edilmesidir. Göz keskinliğinin azalması, göz kırma sorunlarına işaret eder. Bu nedenle gözlük muayenesinde göz keskinliği testi yapılarak, göz derecesi belirlenir. Hastaya verilecek olan gözlük veya lensin veyahut da başka bir alternatifin belirlenmesi ve doğruluğu hekimin tecrübesine paralel olarak daha doğru ve net sonuç verir. Göz derecesi belirlenirken ya otomatik refraktometrelerin verdiği değere veya manuel olarak yapılan retinoskopi sonuçlarına bakılır. Özellikle otomatik refraktometrelerde duramayan çocuklar veya herhangi bir engeli bulunan hastalarda retinoskopi çok daha uygun olup bunun için de bilgi, beceri, tecrübe ve hekimin sabrı önemlidir.

Malatya Gözlük Muayenesi Fiyatları

Gözlükler, refraksiyon kusuru olan kişilerde yaşam kalitesini yükseltir. Bu nedenle düzenli kullanımı önemlidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken; gözlük merceklerinin de kişiye uygun değerlerde olmasıdır. Yanlış belirlenmiş mercek numaraları, görme kusurunun kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle hem düzenli gözlük muayenesi hem de göz doktorunun deneyimi önemlidir.

Malatya gözlük muayenesi ve genel göz muayenesi hakkında tüm merak ettikleriniz için iletişim numaramızdan bize ulaşabilir; randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi